14.11.13

KISIRLAŞTIRMA AMELİYATI SONRASI !Biliyorsunuz, Pazartesi günü oğluşum Teo kısırlaştırma ameliyatı oldu. Size yazısını yazarken gelip almamız için aradıklarından yazımı sonlandırmak zorunda kalmıştım.Saat 3 civarı yapılan ameliyat sonrası Teo saat 5 gibi uyanmış.O sırada sizin yorumlarınızı okuyordum. Açıkçası baya bir tırstım. Yorumlara cevap bile yazamadım. Zaten bu ameliyat öncesi de bir çok yerden çok şey okumuş baya bir korkmuştum. Gerçi herkes de ki genel kanı erkek kedilerin ameliyatının kolay olduğu ve çok sorun yaşanmayacağı yönündeydi. Ama bir o kadar da olumsuz şey yazılmıştı.Saat 7:30 gibi eşimle birlikte almaya gittik. Kalbim çıkacak sandım bir an, o kadar hızlı ve panikle girdik içeri. Hemen taşıma kabını verdik. Üst kattan indirdiler. Teo sadece tıslıyordu.Oradaki kedileri gördükçe sinirlenmiş. Normalde acayip sakindir. "Eyvah dedim bize de böyle yapar mı?" yok yok kedilere yapıyor dediler. Veteriner "Teo'nun pipisinin yanında ki toplarında iki çizgi göreceksiniz . Korkmayın ve yarın sabaha kadar mama su vermeyin " diye de tembihlediler. Hemen aldık evimize geldik. İlk kutuyu açtığımda sersem gibiydi. Biraz sallanıyordu. Sanki uykudan yeni kalmış gibi. Ona yer yapmıştım, ama yatmadı. Dolaşmak istiyordu. Kızlar hemen başına geldiler. Teo'nun arka yerine yeşil bir boya sürülmüştü. Sanırım mikrop kapmasın diye..Sevip kutuya koyduk uyusun diye. Sonra biraz oda da yalnız bıraktık. 1 saat sonra kutuyu açtık. Yerine yattı, bende onun üstünü örttüm mutfağa geldim.Arkamı bir döndüm. Kızların mama kabının dibine çökmüş mama yiyor:) Çok acıkmış çok.. Hemen kaptığım gibi odaya geri götürdüm. Bir ara gittim o haliyle kütüphane tepesine çıkmış. Ödüm koptu başı dönüp düşecek diye. Sonra akşam benim kucağımda uyudu. Saat 3 kadar oturdum onunla. Bir sorun yaşamadık , ne bir kusma ne bir işeme. Hatta o ara gidip kutusuna çişini bile yapmış.. Normaldi her hali sadece durgundu ve kucak ve ilgi istiyordu. Sabahta saat 7 kalktım koydum mamasını suyunu. Akşama kadar yemek yedi benim oburcuk:) Bende bir oh çektim. Ben kendimi en kötüsüne hazırlamıştım. Şimdi gayet sağlıklı bir kısırlaştırma ameliyatını bu kadar kolay atlatabileceğimizi hiç düşünmemiştim.

 Erkek kedisini kısırlaştırma ameliyatı yaptıracaklar için önemli noktalar:

 • Her zaman ki güvendiğiniz bir doktorla bu ameliyatı kararlaştırın.
 • Fiyat konusu önemli biz 150 TL ödedik. Ama 300 TL. kadar fiyat isteyen oluyormuş. Bu kişilerden uzak durun. Hatta sokak kedisi ameliyat ettirecekseniz mutlaka fiyat indirimi isteyin. Erkek ve Dişi kedilerde fiyat değişiyor. Kedilerin ki daha yüksek oluyor. Hatta bazı merkezler sokak kedilerini ücretsiz yapıyorlar. Mutlaka araştırın..
 • Ameliyat gününden önceki gece saat 12:00 son yemek ve suyunu verin. Ameliyat saatine kadar aç susuz bırakmaktan tedirgin olursanız benim gibi sabahtan veterinere götürün. Ben 10 gibi götürdüm. Saat 3 kadar çünkü dayanamazdım onun mavlayıp yemek istemesine..:(
 • Ameliyat sonrası mutlaka ayılınca gidip alın. Arada mutlaka 3 saat gibi bir zaman geçmesini bekleyin ki. Hem onun hem sizin için bir yıkım olmasın.
 • Eve gelince, kutusundan hemen çıkmasın mümkünse, her zaman alışkın olduğu mekanda dursun. Başka kedileriniz varsa onlardan ayırmayın. Kendini güvende hissetmesi bence çok önemli..
 • Sabaha kadar yemek ve su vermeyin.
 • O geceyi mümkünse size yakın bir yerde geçirsin.
 • Mutlaka kucaklayın, konuşun bol bol sevin.
 • ve Kısırlaştırma kararını ilk kızgınlıktan sonra mutlaka verin. Onların doğurma ihtiyacı veya çiftleşme ihtiyacını engelliyor gibi görünüyor olunsa da bu onlarında bizim de ve olabilecek bir çok yavru kedinin de yararınına...

Bir dişi kedi  yılda 3 defa hamile kalabilir. Kısırlaştırılmayan  kedi ve yavruların yavruları 6 yılda 66 bin kedi doğuruyor. Yani bir yılda 11.000 kedi sokakta yaşayacak demektir. Bu 11 bin kedinin çok azı bir yuva bulabiliyor. Çoğu yavru iken hastalıktan, araba çarpmasından, ezilmekten ve açlıktan ölüyor. Büyüme şansına sahip olanlar ise en fazla 2 yıl yaşayabiliyor yine aynı sebeplerden ölüyor. Bir çoğu insan ve özellikle eğitilmeyen sokaklara salınan çocuk kısmı tarafından eziyet çektirerek öldürülüyor.

Bu şartlar altında kedinizin bebekleri olsun aman annelik duygusunu tatsın hala istiyor olabilirsiniz. İlk kez bir kedi bakmaya başlayanlar "aman bir kez doğursun yazık " diye düşünüyoruz. Ama şu bir gerçek bunu da araştırdıkça öğrendim. Kedilerde annelik babalık duyguları yok. Onlar tamamen içgüdüsel davranıyor. 2 ay kedisini besleyen seven yalayan anne 2 aylık olan bebeklerini terk ediyor ve sokakta bir daha görünce tanımıyor. Ve onlarla çiftleşebilirler. Yani onların doğası bizim doğamız gibi, ahlakı değerleri barındırmıyor. Hadi bir kez doğurdu. En az 5 yavru yapacaktır. Bu yavrulara bakacak zaman ve maddi gücünüzün ve eviniz de böyle bir ortamınız olması lazım. Bunları sahiplenirim diye düşünürseniz de, bunun da öyle çok kolay bir şey olmadığına sizi temin ederim. 

Karar sizin.
Oğluşum için yaptığınız yorumlar iyi dilekleriniz teşekkür ederim.

Teocan da sizi patiliyormuş:)


45 yorum:

 1. Geçmiş olsun oğulcuğuna ; söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. Ne yazıkki bizim toplumumuzda hayvanlar hep pis , iğrenç tiksinilecek yaratıklar bizler gibiler dışında hiç bir şansları yok ama bizde hepsini sahiplenip yuvalandıramıyoruz. Bencede en mantıklı karar kısırlaştırmak , benim cingözümde kısır ve mutlu ...
  Yaprak diye bir kedim vardı dişi , oğlundan hamile kalmıştı.Öyle dediğin gibi onlar evlat ,anne kavramı bilmiyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol tatlım.
   İnsanlar kendi pisliklerin ve iğrençliklerin farkında değiller..
   Sırada kızlar var şimdi.:)

   Sil
 2. geçmiş olsun teocuğa :) zorlu bir süreci atlatmışsınız. benimde 7 aylık kızım var geçenlerde kızgınlık belirtileri başladı iki hafta filan sürdü. birdahaki ne zaman olucak bakalım:( bende nasıl yaptırıcam ameliyatını bilmiyorum dişilerin daha zor oluyormuş ama eninde sonunda yapılcak :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evde erkek kedi yoksa kız kedi bir süre daha beklenebilir. Hareketleri sizi zor duruma sokmazsa:)

   Sil
 3. Geçmiş olsun, bir önceki yazınız beni de çok duygulandırmıştı şimdi iyi olmasına çok sevindim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi iyi hemde turp gibi:) Sadece biraz daha ağırbaşlı oldu. Mesela cam tepelerine falan çıkmıyor şimdi:)

   Sil
 4. benim oğluşda o halde bile kumuna gitmişti
  geçmiş olsun teoya öpüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Annesine çhi zorluk çıkarmadı:) Oda seni öpmüş Yıldız teyzesi

   Sil
 5. canım benim çoook çoook çok geçmiş olsun Teo nun iyi olmasına cok sevindimmmmm :)))))) <3 <3 <3

  YanıtlaSil
 6. Geçmiş olsun. Biz hâlâ cesaret edip de yaptıramadık. Biraz da Uyku'nun koku bırakmamasından rahat hareket ediyoruz galiba. Bir kaç veterinerle görüştük, rahatsız olmuyorsanız şart değil dediler. Bir peluş kuzusu var onu sevgilisi sanıyor :)) o nedenle koku bırakmıyormuş. Sokağa da hiç çıkmadığı için yeni bebişlere de sebep olmuyor. Eh ne çevresi, ne de en önemlisi kendisi rahatsızlık duymadığına göre boşuna canını yakmayalım dedik. Ama gelgelelim bazı veterinerler de mutlaka yapılmalı, yoksa ilerde testis kanseri olur dediler. Kafamız karmakarışık. Teo'yu öpüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bize de yaptırmadan kaç kez koku bıraktığı soruldu.. Bizimki baya bir yere şey ettirmeye başlamıştı.:) Bizim kızlar olunca peluş şeylere bakmadı bile:) Eğer sorun yaratmıyorsa başka kedide yoksa ve kaçma girişimi de yok ise yapılmasa da olur bence de:) Evet yapılması iyi falan deniliyor ama bende hiç bilemiyorum. Sadece şundan yola çıkıyorum. Annem'in rahim kanserine yakalanma riski yüksekti ama yakalanmamıştı. Bunun için rahim ameliyatı oldu alındı ve risk ortadan kalkıyormuş. Belki kediler içinde risk yüksekliği olmayınca yakalanmazlar mantığı olabilir:( Teo can da Nihal teyzesine patileriyle öpücük yoluyor:)

   Sil
 7. Çok sevindim Siz daha rahat atlatmışsınız. Boyunluk da takmamışlar sanki. Benim kuzum neredeyse iki gün doğru düzgün bir şey yiyememişti. Maşallah. Çabucak iyileşsin. Kızlar bu kadar kolay olmayabilir. Bir de ameliyatı oldukça uygun yaptırmışsınız. Ben 3 yıl önce 150 tl vermiştim. En uygun söyleyen veterinere götürmüştüm o zaman bile 300 diyenler olmuştu. İlden ile de değişiyor da olabilir. Tekrar geçmiş olsun. O küçük melekleri öpüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyundurluk kız kedilere takılıyor Yeldacığım. Erkeklerin dikişleri olmadığı için gerek olmuyormuş. Kızların ki böyle kolay olmayacak farkındayım:(
   Sen de baya pahalıya yaptırmışsın. Bu cadılar ve oğlanlar seni öpüyor. Şu an 5 kişiyiz de:)

   Sil
 8. geçmişşş olsunn teocana :) gayet iyi ve sağlıklı görünüyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senide ok bekletiyorum ama şu olaylar benim düzeni baya bozdu:/ İyi dileklerin için teşekkürler. Fotoğraf eski ama şimdi öyle yerlere çıkmıyor:) O aşkla tırmanıyormuş velet..

   Sil
 9. Geçmiş olsun pisinize. Ben de geçen hafta 2 kedi kısırlaştırdım ama benimkiler dişi oldugu için ayaklanması biraz uzun surdu. Ayrıca guzel bir konuya deginmişsiniz. Bu konuyla ilgili yazmak aklımdaydı :) Dışarıda fazlaca kedi var zaten, maalesef ki biz insanlara ihtiyacı olan. Kedimi dogurtmaktansa, dışarıdan bir can kurtarmak çok daha mantıklı geliyor bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 kızda bende var. sırada onlara geliyor. Bakalım onların nasıl geçecek. Konu zaten çok derin. Yazık değil mi? Günah değil mi? diyenleri aydınlatayım azcık dedim.. Yoksa biz bayılmıyoruz canlarını yakmaya değil mi?:/

   Sil
  2. Çok iyi yapmışsınız. Ben de bazen düşünmüyor degilim; "Zillime bir şey olursa (tum pisilerimiz uzun ömürlü olsun ) bari çocukları yadigar kalsaydı bana" diye. Ama ben onu ve iki kardeşini henuz 1 haftalıkken koliyle bir arsaya atılmış olarak buldum. Sonrasında gelenler de ya annesizdi, ya araba çarpmıştı, ya viral bir hastalıgı vardı... Mecburen aldım, pişman degilim tabi. Bu yuzden biliyorum ki dışardaki muhtaç bir canı alsam daha çok mutlu olur.
   Sizin de dediginiz gibi derin bir konu. Herkes farklı açılardan bakıyor. Ben can sahiplenmenin ego tatminine (degişkenlik gosterse de) dönüşmemesi taraftarıyım :)

   Sil
 10. Geçmiş olsun. Pisilerimiz gözbebeğimiz. Benim oğluşum dün iki kolumu birden çizip kanattı kızamadım bile geldi yaraladığı koluma uzanıp yattı uyudu... Bilgi ve deneyimlerinizi gerektiğinde kullanmak üzere arşivime alacağım teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arada kazalar oluyor.:) Sizinde yaşadığınız deneyimler olduğunda yazın hala bilmediğim çok şey var..Kediler dünyası uçsuz bucaksız

   Sil
 11. Ben bu yazıyı yeni okudum ama bir an kötü oldum. Çok basit bir operasyon sanıyordum, nasıl olabilecekse :( Bizim sokak kedimiz Çılgın da ayak tedavisinden sonra kısırlaştırılacak ya, sanırım mahalleye döndüğünde bir daha ne benim ne eşimin yüzüne bakacak bu kedicik. İnşallah gereken özeni gösterirler, yoksa bize bu kadar bağlı bir canlıyı özel veterinere götürmediğim için kendimi hep suçlayacağım :'( Teo'cuğa da çok geçmiş olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok basit derler her operasyona zaten:( gerçi sorunsuz geçti. Erkeklerde daha kolay çılgının da anlattığına göre hemen işlemi yapılmalı ki sokaktaki kızlar rahat etsin:)
   Aklım onda kaldı zaten ama Ataşehir belediyesine gitti ise soru olacağını sanmam sen yinede ara sor sahipsiz diyede düşünmesinler.

   Sil
 12. Merhaba disi kedilerinizi de kisirlastirdiniz mi bilgi verir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tabi, erkek kediden farkı yok. Ama ayılmaları biraz daha uzun sürüyor ve dikiş sayıları daha fazla tabi..

   Sil
  2. Selamlar,erkek kedilerde kısırlaştırma sonrasında karşılaşılabilecek problemler nelerdir? Arkadaşım kısırlaştırmadan sonra kedisininin korkunç tüy dökmeye başladığını söyledi. Bu durumu nasıl engelleriz?Kedimizn fazla şişmanlamaması için hangi mamayı öerirsiniz. Bizim ufaklık (ne tesadüf ki onunda adı Teo) whiskas kedi mamasını yiyor , sonrası için uygun mudur? Şimdiden teşekkürler :)

   Sil
  3. Şu an için bir sene geçti, henüz bir sorun yaşamadık. Bunu veterinerinize danışmanız daha iyi olabilir. Genelde kısırlaşma onların açısından olabilcek hastalıkları önlemede yararlı deniliyor. Ne kadar doğru hiç bilemiyorum.. Kısırlaştıktan sonra şişmanlama oluyor. Belkide çok fazla enerji atamadıkları için. Teoda 7,5 kilo oldu. Daha fazla almasını istemiyoruz. Diyet yani kısırlaştırılmış kedi içn uygun mamalar yedirmek gerekir. Ben henüz geçiş yapmadım. Whiskas için market maması deniliyor. Ama bu mamayı yiyen gayet sağlıklı 10 yaşındak kedilerde gördüm. Ama değişiklik yapmakta iyidir. Tek bir kedi ise proplan somonlu mamayı öneririm. Bütçenize göre bir mama seçebilirsin. Teo ismi erkek kedilere çok yakışıyor:) iyiki teo koymuşsunuz.. Ben teocan falan diyorum. Bunu da sürekli her çocuğun isminin sonuna can ekleyen anneleri tiye almak için diyorum aslında.:)

   Sil
 13. Eski ama güzel bir hikaye : ) hayvan.im sitemize de bekleriz.

  YanıtlaSil
 14. sayın shemellon sitenizdeki üst başlık ekleme yazınızdan faydalandım teşekkür ederim.ben yıllardır sokak kedilerinin rehabilitasyonu ve kısırlaştırılmasıyla ilgileniyorum.siz de sokak kedileriyle ilgileniyormusunuz diye merak ettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; yazımın işinize yaradığına çok sevindim. Evet elimden geldiğince sokak hayvanlarına da bakmaya çalışıyorum. Kısırlaştırma işlemlerini sadece bir kaç kez gerçekleştirebildim. Belediyelere götürmüştüm

   Sil
 15. bu konuda ve kediler ve kopekler konusunda yardıma ihtiyacınız olursa seve seve destek olurum.teo ya sevgiler.burnundan öpüyorum oğluşunuzu.aynnnablogspot.com.tr.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok ama çok sevinirim. Bazen gerçekten bu konuda ciddi yardıma ihtiyacımız olabiliyor. Sizinle nasıl iletişim kurabilirim. Blogunuzu ekliyorum.

   Sil
 16. Merhaba oğlunuzu kaç aylıkken kısırlaştırdınız acaba? Bizim de evde 2 erkek 2 dişi var.. Erkekler 6 aylık olmak üzereler.. Kısırlaştırmak için doğru bi zaman mı daha kızgınlığa girmediler gerçi de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam. Bizimki 1 yaşındaydı. Koku bırakmadığı sürece, hatta bir kaç kere koku bıraktıktan sonra zamanı gelmiş demektir. 6 aylıkken çok erken. İlerde sorun yaşayabilir. Evde dişi olunca koku bırakma sürekleri çabuk oluyor. Evde dişi kedi kokusu duymayan erkek kediler daha geç kızgınlığa girebiliyor. Ponponlarının büyüklüğü de kısırlaşma süresi hakkında size bilgi verebilir. Ama en doğru bilgiyi yine veterinerden alacaksınız. Çok acele etmeyin. 😊

   Sil
 17. izmirdeyim benim kedımın adı chiwas 5 aylık kısırlaştırmak istıyorum ama veterınerler 500 tl den açıyorlar kapiyı bende öğrenciyim vermem imkansız o kadar izmirde olan bana yardımcı olabılecek veterıner bilen varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Oğuz;
   İzmir de ki barınaklarla görüş,
   Normalde sokak kedilerine bakıyorlar ama, bazen uygun uygun fiyata yapabilirler.
   Onun dışında izmirde ki veterinerler konusunda bilgim hiç yok.
   Bu arada 5 ay kısırlaşma için çok erken, bir yaşına kadar beklemen gerekiyor.Yada ilk kızgınlığa girene kadar...

   Sil
 18. Merhaba, yazınızı yeni okudum ve çok beğendim :) benimde oğluşum var onun adıda Teo :) yarın kısırlaştırılacak çok tedirginim. Operasyon sabah 11 de Nasıl aç kalacak o saate kadar gibi sorular kafamda dönüyor. Umarım bizde sizin gibi kolay atlatırız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teo da kolay atlatacaktır, eminim. Yazdığım gibi, sabah erken saatte götürün evde olursa açlık olayına dayanamayabilirsiniz.Durumu hakkında bilgi verirseniz sevinirim:)

   Sil
 19. Yazınızı araştırırken gördüm ve bir şey sormak istedim umarım cevaplarsınız. Kedimi bugün kısırlaştırdık. erkek kedi. eve getirdiğimizde ayni dediğiniz şekilde belirtiler gösterdi fakat ameliyat bölgesini yalamaya çalıştı. her seferinde engel olmaya çalıştım ama sonucunda kolumda iki büyük diş iziyle kaldım. orasını yalasa her hangi bir sorun olur mu? bir bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yalamasın da hiç bir sorun yok. İyileşme sürecini hızlandırır. Şu an kaşınıyordur. Engelemeye kalkmayın . Çok geçmiş olsun:)

   Sil
 20. Biz de kisirlastirdik kopegimizi ve dun aksam elleeimde can verdi hayvanin dogasini bozmamak lazim.anesteziyi kaldiramadi canimdan can gitti ben de onla birlikte öldüm

  YanıtlaSil
 21. Merhaba benimde erkek kedim var. Kısırlaştırdıktan sonra anormal tüy dökmeye başladı. Operasyondan önce yok denecek kadar az tüy dökerdi. Dönemsel olduğunu söylemişlerdi ama operasyon geçireli 2 yıl oldu geçmedi tüy sorunu. Artık başa çıkanaz hake geldim. Kedim tekir bir kedi. Ne önerebilirsiniz. Gerçekten çok yoruldum artık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kısırlaştırma sonrası stres yaşadığı için tüy dökmeye başlamış olabilir. Baktığım kedilerden birisi böyle çok tüy döküyordu. Geçenlerde traş ettirmiş. Gayet iyi gördüm. Tüy gelişimi için. Anestesi vermeden kesilebilirse yılda bir kere iyi gelebilir. Birde mamasını balıklılardan yana seçmeye çalışın. Çok geçmiş olsun.

   Sil